Umbes mus Tooted KKK Uudised Pood Kontakt Linkedin Youtube
Tagasi kodulehele

Naujos pramonės šakos startas - dabar pluoštas, vėliau tekstilė

2019-04-02
news_1

Pluoštinių kanapių stiebelių perdirbimo gamykla „Natūralus pluoštas“ bandomąją gamybą jau pradėjo – užsakovams Slovakijoje ir Čekijoje išsiųstos pirmosios kanapių pluošto partijos. Tačiau bendrovės galutinis tikslas – tekstilė iš kanapių.


Balandžio pabaigoje Kėdainių LEZ baigta statyti įmonė bus oficialiai atidaryta, o iki metų pabaigos turėtų pradėti veikti visu pajėgumu.


„Fabrikas yra pasiruošęs perdirbti bet kokį kiekį, bet žaliavos kiekio klausimas mums kol kas jautrus. Gabenti šiaudus iš užsienio toli, nesame nusiteikę juos atsivežti iš Belgijos, Prancūzijos ar Vokietijos. Be to, turim nuostatą – apsirūpinti vietos žaliava“, – sako Raimondas Petreikis, UAB „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius.


Gamybininkė dėl kanapių pluošto tiekimo yra sudariusi sutartis su kita tai pačiai akcininkei UAB „Icor“ priklausančia įmone „Agrosfera“.


Fabrike gaminamas pluoštas tinkamas neaustinėms medžiagoms, tekstilės, automobilių ir popieriaus pramonei, statyboms ir žemės sektoriui skirti spaliai bei granulės. Pradėjus veikti visu pajėgumu, per metus bus galima perdirbti maždaug 25.000 tonų kanapių stiebelių.


„Šiame etape visi mūsų turimi įrenginiai nėra skirti galutiniam, išgrynintam produktui. Tačiau mūsų tikslas – tekstilė ir šį tikslą esame numatę per keletą metų pasiekti“, – neslepia vadovas.


Aplinkinėse šalyse kanapių perdirbimo įmonių nėra arba jos labai mažos, o didžiosios Prancūzijos ar Vokietijos kompanijos nėra linkusios dalytis savo patirtimi. Tad naujai Lietuvos pramonės šakai dažnai tenka kliautis teorinėmis žiniomis.


„Kol kas tai gana uždara rinka, bet, kylant poreikiui, rinka turės atsiverti“, – neabejoja p. Petreikis.


Pasak jo, kanapių audinys yra ekologiškas produktas, kurį auginant ar gaminant, skirtingai nei perdirbant medvilnę, nenaudojama agresyvi agrochemija ir cheminiai preparatai. O kanapių pluošto audiniui atsiriekus, kad ir dalį rinkos iš medvilnės, ji būtų milžiniškos vertės.


„Bet mūsų įrenginiai kol kas to gaminti neleidžia – reikia įsigyti papildomų linijų. Viskas priklausys nuo to, kaip mums seksis. Manau, po keleto metų galėsime investuoti į galutinio produkto gamybą. Minčių, ką darysime toliau, yra, bet reikia susikurti finansinį pagrindą“, – svarsto generalinis direktorius.


Todėl jis pabrėžia, kad šiuo metu svarbiausia, kad įmonė dirbtų stabiliai, galėdama užtikrinti kiekius ir vienodą kokybę.


Per metus įmonė yra pajėgi pagaminti apie 8.000 t kanapių pluošto.


Išvedė veislę


Lietuvoje pluoštinių kanapių šiaudeliai lig šiol nebuvo perdirbami – viena nedidelė įmonė veikia Latvijoje. Tačiau, pluoštinių kanapių augintojų teigimu, tiekti kanapes Latvijos fabrikui sudėtinga dėl transportavimo: stiebelius reikalaujama supresuoti į keturkampę formą, o Lietuvoje į tokias formas niekas nepresuoja.


Be to, Lietuvoje auginamos kanapės pluoštui ne itin tinka – jos neaukštos. Todėl „Agrosfera“ su koncerno „Icor“ įmone „Canaba“ yra išvedusi naują tekstilinių kanapių veislę. Ji leidžia pasiekti ypač aukštą – iki 35% – žaliavos pluoštingumą. Tikimasi pluoštingumą padidinti dar iki 40%.


Į pluoštines kanapes, turinčias itin platų pritaikymo spektrą, yra atkreipusi dėmesį ir Žemės ūkio ministerija. Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos projektų atrankos komitetas yra skyręs ES investicijas projektams, kuriuose numatyta produktų iš pluoštinių kanapių gamyba.


Lietuvoje pluoštinių kanapių auginimas oficialiai įteisintas tik nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojus Pluoštinių kanapių įstatymui. 2014 m. pluoštinių kanapių buvo auginama beveik 1.063 ha, 2018 m. pasėlių plotai siekė 3.921 ha.


Kaip jau skelbta, į tekstilinių kanapių pluošto perdirbimo fabriko statybas Kėdainių LEZ investuota apie 7 mln. Eur.


Gamyklos pastato plotas siekia beveik 5.000 kv. m, sandėlių – apie 2.000 kv. m., visa teritorija užima 2,5 ha.


Kol kas įmonė yra įdarbinusi 7 žmones, pradėjus eiti visu pajėgumu numatyta sukurti apie 30 darbo vietų.


Plačiau: https://www.vz.lt/pramone/2019/03/28/naturalus-pluostas--dabar-kanapiu-pluostas-veliau-tekstile#ixzz5jS1yCkgf


Tagasi kodulehele
Sulge
Sinu sõnum on saadetud!
Sulge
Sulge
Sulge
Sulge